Gofri, belga waffel recept
Édességek Kiadós reggelik Meleg vacsorák Sütemények

Belga waffel, avagy gofri recept

A belga waffel, vagy ahogy mi ismerjük a gofri, a sült tészták egyik legkedveltebb verziója: rendkívül sokoldalúan fogyasztható, melegen és hidegen is laktató, kellemesen sok szénhidrátot és fehérjét is tartalmazó étel, ami ráadásul látványosan is néz ki. Ja, és folyik az ember nyála, ha rágondol.

Az alábbi recept esetében javaslunk némi saját kreativitást belevinni az elkészítésbe: ugyanis az változó, hogy ki milyen tömörségű waffelt preferál:

  • Vannak, akik lágyabb verzióban szeretik és késsel-villával fogyasztják
  • és vannak, akik szeretik kézbe fogni és úgy enni.

Ez utóbbi esetben tartásra van szüksége a gofrinknak, míg az előbbiben inkább lágyságra.

A receptben közepesen lágy gofri elkészítéséhez szükséges mennyiséget találsz, ami melegen lágyabb, hidegen pedig keményebb.

A belga gofri elkészítésének alfája és omegája 

  • a megfelelő arányokon túl még az is, hogy
  • a tojásokat mindenképp szét kell választani, és a fehérjéből kemény habot kell verni,
  • és bizony az is lényeges a waffel készítéshez, hogy kell hozzá egy waffel sütő. Bármilyen márka jó lehet, általában nem bonyolult szerkezetek ezek. Vannak forgatható waffel sütők is, ezek nagyüzemi célokra vannak, felesleges ilyenbe beruházni otthonra.

Belga waffel – gofri recept hozzávalók:

(Kb. 12-14 közepes méretű gofrihoz)

350-450 g gluténmentes liszt (puhaság-keménység-igénynek megfelelően)

600 g (nem elírás, grammra gondoltunk) tej

3 nagy tojás

50 g cukor*

1 teáskanál sütőpor

1 nagy csipet só

*Sósan is süthető a gofri, ez esetben a cukor elhagyható, helyette egy csipet flekken fűszert érdemes használni.

A sütéshez egy-két evőkanál laktózmentes vaj vagy margarin (plusz egy hőálló ecset, amivel a gofrisütő felületét megkened a zsiradékkal).

Belga waffel – gofri recept elkészítés:

 

  1. Két keverő tálra lesz szükség: egyikbe megy a tojásfehérje, amit azonnal el is lehet kezdeni felverni, a másikba pedig a sárgája – és majd minden más is.
  2. Én úgy szoktam, hogy amíg felverődik a tojásfehérje a robotgéppel, addig kimérem a másik tálba a többi hozzávalót: a tojássárgák ugyebár már benne vannak, utána jöhet a liszt (nálunk a 400 grammos liszt-verzió vált be), aztán a cukor, teáskanál, só, majd végül mehet a tej.
  3. Ha a tojásfehérje már annyira kemény, hogy nem folyik és nem borul ki a tálból, akkor kicserélem a keverőtálakat és 1 percig lassú, majd aztán 2-3 percig gyors fokozaton teljesen egyneművé keverem a gofri többi hozzávalóját is. Ebben a tálban egy eleve sűrű jellegű palacsintatészta fog képződni, de jön majd még hozzá a fehérje is!
  4. Bekapcsolom a gofrisütőt, hogy melegedjen, és közben a lisztes-tejes masszába óvatosan beleforgatom a felvert fehérjét egy spatulával. Fontos, hogy minél kevésbé törjön össze a felvert fehérje!

A gofri – belga waffel – sütése

A gofrisütő alsó felületét – amikor már forró – megkenem vajjal, majd mindkét sütőrészébe (az én waffel sütőm két gofrit tud sütni egyidejűleg) egy merőkanállal átmerek egy-egy adag tésztát. Mivel sűrű az anyag, nehezen terül szét, de a felső részt ráhajtva majd ki fog igazodni a nyers tészta a sütőben.

A lecsukás előtt a felső rész felületét is megkenem vajjal (azért nem előbb, mert amíg a tésztát mericskélem, addig az olvadt vaj lefolyna a függőlegesbe emelt felső részen, ha már korában megkentem volna. Ezért közvetlenül a lecsukás előtt kenem oda a vajat).

A sűrűbb tésztás gofrit 2 percig érdemes sütni, hogy színe is legyen és belül is átsüljön, a lágyabbaknak elég lehet 1.5 perc is (persze ez sütőtől is függ, meg fokozattól is, én maximális fokozaton szoktam sütni.)

Tipp: ez a recept és elkészítési mód igazából amerikai palacsintának is beillik, aminek ugyebár vastag a tésztája, maga a palacsinta pedig kb. 10 cm átmérőjű. Abban az esetben serpenyőben is lehet sütni és félidőben megforgatni.

Amerikai palacsinta
Ez a recept amerikai palacsintához is alkalmas

Belga waffel, alias gofri tálalás

Az én értelmezésemben onnantól számít gofrinak a gofri, hogy egyrészt van rajta csokipuding, másrészt pedig van a tetején még tejszínhab is.

Fogyasztás közben ezek a feltétek szuperül megolvadnak, szétfolynak, csöpögnek, szaftossá téve a gofri tésztáját is. Isteni!

De természetesen bármivel fogyasztható: nutellával, kakaóval, lekvárral, fagylalttal, szirupokkal, gyümölcsökkel, őrölt magvakkal megszórva is.

Ha elkészítetted például valamelyik tortakrémünket, például a rumosdiós krémet, és maradt belőle, akkor természetesen az máris gofriért kiált! 🙂

Egy gyorsabb verzióban, picit másabb arányokkal is van gofri receptünk>>

Sajtos gofrihoz is van ötletünk>>

 

OkosReceptek
Az OkosReceptek nem diétás oldal és még csak véletlenül sem szeretnénk az étrendi terápiák meg a funkcionális táplálkozás mélységeibe belebonyolódni. Egyszerűen mi is csak szeretünk jókat enni, miközben odafigyelünk arra, hogy ne vigyünk be olyasmit a szervezetünkbe, ami árt nekünk, vagy amit egyszerűen nem akarunk bevinni.
https://okosreceptek.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük