Tortilla
Alapreceptek Tészták

Tortilla lap recept (gluténmentes)

A tortilla lapok remek lehetőséget nyújtanak például maradékmentésre, mártogatós délutáni nasira, meleg, laktató reggeliként, de főételként is. A tortilla lapok kifejezetten ízetlen verzióban készülnek, hiszen csak pici sóval ízesítjük. Általában valamilyen hús dukál hozzá, de mindenképp érdemes vegetáriánus, salátával töltött verzióval is próbálkozni. A tortillában az a legjobb, hogy mindegyik másképp sikerül a töltelék arányok függvényében, így megunhatatlan.

Tortilla lap recept (gluténmentes)
Tortilla lap recept (gluténmentes)

Tortilla lap hozzávalók

(Kb. 12 közepes méretű tortilla laphoz, nyersen kb. 65 gramm, készen 50 gramm)

450 g gluténmentes liszt
1 teáskanál só
1 teáskanál sütőpor
1 púpos ek zsír, vagy 1 dl extraszűz olivaolaj, vagy bármilyen növényi olaj
300 ml meleg víz (liszt típusonként változhat a vízigény)

Liszt a gyúráshoz és nyújtáshoz.

Tortilla lap elkészítés

1) Kimérjük a 450 gramm lisztet egy keverőtálba. Érdemes gépi keverést választani, amihez dagasztó (tésztagyúró) kiegészítő is van, mert elég sokáig kell vele dolgozni, hogy selymesen sima, gyurmaszerű tésztát kapjunk.
2) Mivel tisztított vizet használok, ezért én egy bögrét töltöttem tele tisztított vízzel és a mikróban másfél perc alatt megmelegítettem. Ez eléggé meleg ahhoz, hogy jól keveredjen majd a liszttel és a “többiekkel”.
3) Hozzátesszük a sót és a sütőport a liszthez, és lassú fokozaton elkezdjük összekeverni (lazítani) a száraz hozzávalókat, majd hozzáöntjük a vizet és hozzáadjuk a zsiradékot is.
4) Először közepes fordulaton keverjük kb. 2-3 percig, majd aztán visszavéve a leglassabb tempóra, még további legalább 2-3 percig keverjük, de ha szükséges, akkor még tovább is. A tészta teljesen gyurmaszerű lesz, nem tapad, fantasztikusan formázható. (Ha még mancsos, akkor evőkanalanként lehet hozzá még lisztet adagolni, és újabb 2-3 percig dagasztani. Ha esetleg túl száraz lenne, nem akarna egybe állni, akkor szintén evőkanalanként, óvatosan lehet még hozzá vizet adagolni.)
5) Az így szép gyurmásra gyúrt tésztát lgalább 15-20 percig pihentetjük. Érdemes letakarni, hogy nehogy elkezdjen kiszáradni.
6) 12-14 kis gombócot csípünk le belőle, vagyis 12-14 részre osztjuk a tésztát, ezekből lesznek egyesével a tortilláink. A méretet az határozza meg, hogy mekkora serpenyőben fogjuk sütni, ha először csinálod, akkor biztos, hogy mindegyik más méretű lesz :).
7) A kis gombócokat egyenként még kézzel picit átgyúrjuk, majd lisztezett deszkán, rendszeresen átforgatva nagyon vékonyra nyújtjuk. A tészta remekül nyújtható, nem tapad még liszt nélkül sem, de mivel vékonyra nyújtjuk, ezért érdemes mindenképp lisztezni a munkalapot vagy nyújtódeszkát alatta, hogy könnyedén fel lehessen emelni a munkalapról, nehogy beszakadjon azért, mert egy négyzetmilliméteren mégiscsak odatapadt.
8) Forró, tapadásmentes serpenyőben – vagy elektromos palacsintasütőn –, közepes lángon/fokozaton, további zsiradék NÉLKÜL 1-2 perc alatt mindkét oldalát megsütjük/pirítjuk. Fontos, hogy nem kell óvatoskodni a hőfokkal, mivel ha túl alacsony a fokozat vagy a láng, akkor nem sül majd a tészta, hanem egyszerűen csak kiszárad. Ha megfelelő a fokozat, akkor picit majd felhólyagosodik a tészta itt-ott, és rusztikus, barnára sült hólyagok lesznek végül rajta.
9) Ha mindkét oldalán sült 1-2 percet, megjelentek a halványbarna hólyagocskák is, akkor tányérra tesszük, és itt jön egy trükk: érdemes megszentelni pár csepp tiszta vízzel minden tortilla lapot, és lefedni a fogyasztásig (pl. egy másik tányért ráborítani). A gluténmentes verzió hajlamos gyorsan kiszáradni, ezért ettől védeni kell.

Tipp: minden darabot meg is kenhetünk pl. fokhagymás olajjal, és így rétegezzük egymásra. Bármilyen ízesítést is szeretnénk a tortilla lapoknak, érdemes natúr verzióban sütni és csak utána turbózni fel.

Bármit beletölthetünk, ami éppen eszünkbe jut, és mivel nem igazán van íze, ezért akár édes töltelék is kerülhet bele. Lásd tortilla receptjeinket>>

OkosReceptek
Az OkosReceptek nem diétás oldal és még csak véletlenül sem szeretnénk az étrendi terápiák meg a funkcionális táplálkozás mélységeibe belebonyolódni. Egyszerűen mi is csak szeretünk jókat enni, miközben odafigyelünk arra, hogy ne vigyünk be olyasmit a szervezetünkbe, ami árt nekünk, vagy amit egyszerűen nem akarunk bevinni.
https://okosreceptek.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük