2010-ben a szilvagombóc torta volt talán az első országtorta, ami rendkívül széles körben ismertté vált. Erre még én is emlékszem, hogy a nagymamámnál voltunk vendégségben húsvétkor, és erre az alkalomra rendelt szilvagombóc torta volt a desszert (2010 tájékán még javában glutén evő voltam).
Nem csoda, hiszen ilyen különleges módon betöltött tortát azelőtt nem sokan láthattak. A torta különlegessége a kakaós piskótalapok közé töltött szilva habban elrejtett szilvagombóc, ami igazából egy tekercs, de erről majd később. Az marcipán-csokoládé-szilva ízkombinációt már láthattuk a szatmári a szilvatortánál, azonban a két torta által nyújtott ízélmény még köszönőviszonyban sincs egymással.
Az eredetinek mondott recept kissé hiányos volt, ami meg megvolt, az túl volt bonyolítva (számomra). Itt egy összeszedettebb és egyszerűbb verziót láthattok. Azt viszont le kell szögezni, hogy így sem egyszerű a torta, tehát aki még életében nem sütött, nem biztos, hogy ezzel elsőre megbirkózik.
Szilvagombóc torta (2010-es országtorta újragondolva glutén és laktózmentesen) hozzávalók:
A piskótához:
5 tojás
100 g kristálycukor
80 g gluténmentes liszt
20 g holland kakaópor
1 kis csipet szódabikarbóna
A szilvagombóchoz:
200 g natúr marcipán
1 ek laktózmentes vaj/margarin vagy előző süteményből kimaradt vajkrém
1 tojásból piskótacsík (1 tojás, 20 g cukor, 20 g gluténmentes liszt)
rumos cukorszirup (10 g cukor, 10 g víz, 10 g rum aroma)
1 tk őrölt fahéj
150 g aszalt szilva
A szilvagombóc díszítéshez:
100 g natúr marcipán
50 g aszalt szilva
Csokoládémáz:
300 g étcsokoládé
2 ek napraforgóolaj
A tejszínes-szilvás krémhez:
500 g fagyasztott, felezett szilva
150 ml laktózmentes tej
150 ml víz
45 g cukor
1 tk őrölt fahéj
50 g vaníliás pudingpor
22 őrölt zselatin
400 ml laktózmentes habtejszín
A díszítéshez:
400 ml laktózmentes habtejszín
55 g az előzőleg elkészített csokoládémázból
16 db zöld marcipánlevél
16 db a felszeletelt szilvagombócból
Szilvagombóc torta (2010-es országtorta újragondolva glutén és laktózmentesen) elkészítése:
1. Először a piskótát készítjük el, mert annak ki kell hűlnie, és nem lesz baja akkor sem, ha egy napot áll. A sütőt előmelegítjük 160°C fokra, alsó-felső programon. Egy 23 cm átmérőjű tortakarika alját bevonjuk sütőpapírral. A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét a cukorral, a sárgáját pedig külön elkezdjük habosítani. A sárgája akkor jó, ha a térfogata a duplájára nő, és halványsárga színe lesz. A fehérjét nem szabad túl kemény habbá verni. A két habot szilikon spatulával összekeverjük, majd az előzőleg kimért száraz hozzávalókat 2 evőkanalanként óvatosan beleforgatjuk. Tortakarikába öntjük, majd az előmelegített sütőben 30-35 percig sütjük. A sütőajtót az első 15 percben tilos kinyitni. Sütés után a piskótát fejjel lefelé fordítva hagyjuk teljesen kihűlni, végül leemeljük róla a tortakarikát, és két piskótalapot vágunk belőle.
2. A szilvagombóc betéthez az imént leírt módon 1 tojásból piskótát készítünk. Sütőpapírral bélelt nagy méretű tepsibe öntjük a tésztát, majd pár perc alatt megsütjük. Hagyjuk kihűlni, ezután egy 40 cm hosszú, 6 cm széles csíkot vágunk belőle. A marcipánt átgyúrjuk, és porcukorral meghintett munkalapon egy 40 cm hosszú, 8 cm széles csíkot nyújtunk belőle. A marcipán közepét megkenjük 1 ek vajjal/margarinnal/vajkrémmel, majd erre tesszük a piskóta csíkot a bőrös felével lefelé (az a fele nézzen lefelé, ami sütéskor a teteje volt). A rumos cukorsziruphoz a vizet a cukorral felforraljuk, beleöntjük a rum aromát, cukrász ecsettel megkenjük vele a piskótát. Ezt meghintjük őrölt fahéjjal, végül sorban rátesszük az aszalt szilvákat. Ekkor feltekerjük a hosszabbik oldalától indulva úgy, hogy a két végén a marcipán összeérjen. Óvatosan sodorjunk belőle egy rudat, a két végét összecsípjük, így egy karikát formázunk belőle. Tegyük fagyasztóba 1 órára.
3. A szilvagombóc rúdhoz, ami a torta díszítéséhez fog kelleni, a marcipánból 30 cm hosszú és 6 cm széles csíkot nyújtunk. Rásorakoztatjuk az aszalt szilvát, majd szorosan feltekerjük. A végeit is zárjuk le, majd ezt is tegyük be a fagyasztóba.
4. Amikor a megdermedtek, olvasztott csokoládé és olaj keverékével öntsük le/vonjuk be minden oldalukat. Az alját se hagyjuk ki! Miután a tetejét bevontuk, tegyük hűtőbe, várjunk amíg megdermed a csoki, ezután fordítsuk meg, és az alját is vonjuk be a csokival. Erre azért van szükség, mert ha a tejszínes krém találkozik a marcipánnal, fel fogja oldani azt, ezért kell köré a csokoládé. A bevonás után a szilvagombócokat/tekercseket (ezen a ponton már nem tudom minek hívjam :D) hűtőszekrényben tároljuk. A csokimázból maradnia kell a torta tetejére is!
5. A tejszínes-szilvás krémhez a kiolvasztott szilvát kissé turmixoljuk le. Nem kell teljesen pürésnek lennie, jó ha vannak benne nagyobb darabok. A tejszín kivételével a krémhez a hozzávalókat lábasba mérjük, felforraljuk. Hagyjuk szobahőmérsékleten kihűlni, közben gyakran keverjük át, hogy ne legyen csomós. Mikor kihűlt, felvert tejszínhabbal lazítjuk. Először csak egy keveset durván keverjünk el benne, szoktassuk hozzá a krémet, majd a többit már óvatosan, spatulával forgassuk bele. Minden készen áll, elkezdhetjük a torta összeállítását.
6. Az első piskótalapot egy magas tortakarika aljára tesszük. Erre öntjük a tejszínes-szilvás krém felét. Beleültetjük a szilvagombóc tekercset (a kör alakút), majd a szilvakrém másik felével befedjük. Tetejére kerül a második piskótalap, majd hűtőbe tesszük 4-5 óra hosszára, vagy egy éjszakára dermedni.
7. Másnap az újramelegített csokimázzal lekenjük a tetejét. Ez hamar rá fog dermedni, mivel hideg a torta. Kivágjuk a tortakarikából, az oldalát vastagon körbekendjük tejszínhabbal, és recés szélű habkártyával elsimítjuk. A torta tetejét csillagcsöves habzsákból kinyomott tejszínhabbal körbedíszítjük.
8. A szilvagombóc rudat felszeleteljük, körben felpakoljuk a tejszínhab díszítésre, végül mindegyik mellé 1-1 zöld marcipán levelet teszünk. Felszeletelve látni fogjuk, ahogy a belsejében a gombócban hogyan váltakoznak a rétegek.