Bejgli recept
Alapreceptek Sütemények Ünnepi menü

Glutén és laktózmentes bejgli (mákos és diós)

Bejgli nélkül nincs karácsony. PONT. Akár szeretjük, akár nem, ezzel mindenki egyet érthet. Azok se csüggedjenek akik eddig gluténérzékenység miatt mondtak le erről az ikonikus karácsonyi süteményről, hiszen most meghoztuk a saját mákos és diós bejgli receptünket.

A tészta egy „gluténmentesített” és átalakított pozsonyi tészta, amiből az eredeti, tradicionális bejgli készül.
A tésztája omlós, a töltelék szaftos és ízletes, és még olyanok is megnyalják utána 10 ujjukat akik alapvetően nem szeretik a bejglit (tapasztaltuk).

Ebből az adagból két rúd, egyenként 800 grammos bejglit tudunk készíteni. Kisebbet is készíthetünk, akkor az elkészítésnél a tésztát ne két felé, hanem pl. négy felé osszuk.

Glutén és laktózmentes bejgli (mákos és diós) hozzávalók:

A tésztához:
450 g gluténmentes liszt
50 g porcukor
5 g útifűmaghéj
200 g laktózmentes vaj/margarin
3 g por élesztő
150 ml laktózmentes tej
1 tojás sárgája
egy nagy csipet só

A forrázott mák töltelékhez:
140 g kristálycukor
60 g víz
200 g darált mák
1 citrom reszelt héja
1 csomag (8 g) vaníliás cukor
100 ml laktózmentes tej

A forrázott dió töltelékhez:
140 g kristálycukor
60 g víz
200 g darált dió
1 narancs reszelt héja
1 csipet őrölt fahéj
1 csipet őrölt szegfűszeg
1 csomag (8 g) vaníliás cukor

Bejgli mákos töltelék
Bejgli mákos töltelék

A kenéshez:
1 tojás

Glutén és laktózmentes bejgli (mákos és diós) elkészítése:

1. Először elkészítjük a töltelékeket: a forrázott mák töltelékhez a vízből és cukorból szirupot főzünk.

TIPP: Hivatalosan ezt szálpróbáig kell melegíteni, de ha úgy gondoljuk, hogy nem szeretnénk a forró cukoroldatot fogdosni, akkor itt a titok: 105-112°C fok között kell lennie, ezt konyhai hőmérővel tudjuk ellenőrizni.

A töltelék többi hozzávalóját egy tálban (lehetőleg fém, üveg, vagy kerámia edény legyen, ami bírja a hőt) összekeverjük, majd a kész cukorszirupot rá öntjük, alaposan elkeverjük. Tegyük félre, hagyjuk teljesen kihűlni.
2. A forrázott dió töltelékkel ugyan így járunk el. Cukorszirupot készítünk, közben a diót összekeverjük a többi hozzávalóval. Ráöntjük a szirupot, alaposan elkeverjük, majd félre tesszük hűlni.
3. A tésztához a lisztbe bele szitáljuk a porcukrot, bele tesszük az útifűmaghéjat és a sót, majd a hideg vajjal kézzel elmorzsoljuk, mint amikor linzer tésztát készítünk. Bele tesszük a többi hozzávalót és sima tésztát gyúrunk belőle. A tálat lefedjük, és meleg helyre tesszük 30 percre kelni. Mivel ez gluténmentes, látványos térfogat növekedésre nem számíthatunk, de az élesztőnek mindenképp kell a pihentetés!
4. A tésztát enyhén lisztezett felületen kissé át gyúrjuk és két részre osztjuk. 3 mm vastag téglalappá nyújtjuk, a közepére halmozzuk a kihűlt mák tölteléket. A széleknél 1 centit kihagyva oszlassuk szét egyenletesen a tölteléket. A két rövidebbik oldalán felhajtjuk az üresen hagyott tészta részeket, így nem fog kifolyni a töltelék feltekerés és sütés közben. Majd a hosszabb oldalt elkezdjük feltekerni. Helyezzük tepsire, és ismételjük meg ezt a műveletet a tészta másik felével, ami a diós lesz.
5. Következik a kenés és pihentetés. A tojást szétválasztjuk. Először a sárgájával kenjük le a bejgliket. Szobahőmérsékleten pihentessük addig, amíg a tojás megszárad rajta. Ez fél órától 1 óráig is eltarthat. A konyhánk hőmérsékletétől függ.
6. Amikor a tojássárgája megszáradt újra lekenjük, ezúttal a tojás fehérjével. Hűtőszekrénybe tesszük amíg a tojásfehérje is megszárad rajta. Szintén, akár 1 óra is lehet.

TIPP: Ennek a kenési módszernek köszönhetően lesz sütés után a bejgli tetején a jellegzetes repedezett mintázat (pozsonyi tészta). A sárgája szép színt ad neki, a fehérje pedig fényessé teszi.

7. Amikor a tojásfehérje is megszáradt, a sütőt előmelegítjük 200°C fokra, alsó-felső programon. Forró sütőben 30 percig sütjük a bejgliket. Ha a tetejük túlságosan barnulna, vegyük lejjebb a hőfokot 180°C fokra. Sütés után hagyjuk teljesen kihűlni.

Bejgli sütés után
Bejgli sütés után

FIGYELEM! Nem számít ha kirepedt! Az íze minden repedésért kárpótolni fog! És egyébként is szeletelve lesz feltálalva 😉

8. A bejgli nagyon sokáig eláll. Az egész rudakat (hidegen) szorosan folpackba csomagoljuk és szobahőmérsékleten tároljuk. Ilyen módon jóval előre is elkészíthetjük az ünnepi rohanásban (le is fagyasztható). Vagy miután kihűlt, 1 cm vastagságú szeleteket vágunk belőle, és tányérra sorakoztatva tálaljuk.

OkosReceptek
Az OkosReceptek nem diétás oldal és még csak véletlenül sem szeretnénk az étrendi terápiák meg a funkcionális táplálkozás mélységeibe belebonyolódni. Egyszerűen mi is csak szeretünk jókat enni, miközben odafigyelünk arra, hogy ne vigyünk be olyasmit a szervezetünkbe, ami árt nekünk, vagy amit egyszerűen nem akarunk bevinni.
https://okosreceptek.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük