Bejgli nélkül nincs karácsony. PONT. Akár szeretjük, akár nem, ezzel mindenki egyet érthet. Azok se csüggedjenek akik eddig gluténérzékenység miatt mondtak le erről az ikonikus karácsonyi süteményről, hiszen most meghoztuk a saját mákos és diós bejgli receptünket.
A tészta egy „gluténmentesített” és átalakított pozsonyi tészta, amiből az eredeti, tradicionális bejgli készül.
A tésztája omlós, a töltelék szaftos és ízletes, és még olyanok is megnyalják utána 10 ujjukat akik alapvetően nem szeretik a bejglit (tapasztaltuk).
Ebből az adagból két rúd, egyenként 800 grammos bejglit tudunk készíteni. Kisebbet is készíthetünk, akkor az elkészítésnél a tésztát ne két felé, hanem pl. négy felé osszuk.
Glutén és laktózmentes bejgli (mákos és diós) hozzávalók:
A tésztához:
450 g gluténmentes liszt
50 g porcukor
5 g útifűmaghéj
200 g laktózmentes vaj/margarin
3 g por élesztő
150 ml laktózmentes tej
1 tojás sárgája
egy nagy csipet só
A forrázott mák töltelékhez:
140 g kristálycukor
60 g víz
200 g darált mák
1 citrom reszelt héja
1 csomag (8 g) vaníliás cukor
100 ml laktózmentes tej
A forrázott dió töltelékhez:
140 g kristálycukor
60 g víz
200 g darált dió
1 narancs reszelt héja
1 csipet őrölt fahéj
1 csipet őrölt szegfűszeg
1 csomag (8 g) vaníliás cukor
A kenéshez:
1 tojás
Glutén és laktózmentes bejgli (mákos és diós) elkészítése:
1. Először elkészítjük a töltelékeket: a forrázott mák töltelékhez a vízből és cukorból szirupot főzünk.
TIPP: Hivatalosan ezt szálpróbáig kell melegíteni, de ha úgy gondoljuk, hogy nem szeretnénk a forró cukoroldatot fogdosni, akkor itt a titok: 105-112°C fok között kell lennie, ezt konyhai hőmérővel tudjuk ellenőrizni.
A töltelék többi hozzávalóját egy tálban (lehetőleg fém, üveg, vagy kerámia edény legyen, ami bírja a hőt) összekeverjük, majd a kész cukorszirupot rá öntjük, alaposan elkeverjük. Tegyük félre, hagyjuk teljesen kihűlni.
2. A forrázott dió töltelékkel ugyan így járunk el. Cukorszirupot készítünk, közben a diót összekeverjük a többi hozzávalóval. Ráöntjük a szirupot, alaposan elkeverjük, majd félre tesszük hűlni.
3. A tésztához a lisztbe bele szitáljuk a porcukrot, bele tesszük az útifűmaghéjat és a sót, majd a hideg vajjal kézzel elmorzsoljuk, mint amikor linzer tésztát készítünk. Bele tesszük a többi hozzávalót és sima tésztát gyúrunk belőle. A tálat lefedjük, és meleg helyre tesszük 30 percre kelni. Mivel ez gluténmentes, látványos térfogat növekedésre nem számíthatunk, de az élesztőnek mindenképp kell a pihentetés!
4. A tésztát enyhén lisztezett felületen kissé át gyúrjuk és két részre osztjuk. 3 mm vastag téglalappá nyújtjuk, a közepére halmozzuk a kihűlt mák tölteléket. A széleknél 1 centit kihagyva oszlassuk szét egyenletesen a tölteléket. A két rövidebbik oldalán felhajtjuk az üresen hagyott tészta részeket, így nem fog kifolyni a töltelék feltekerés és sütés közben. Majd a hosszabb oldalt elkezdjük feltekerni. Helyezzük tepsire, és ismételjük meg ezt a műveletet a tészta másik felével, ami a diós lesz.
5. Következik a kenés és pihentetés. A tojást szétválasztjuk. Először a sárgájával kenjük le a bejgliket. Szobahőmérsékleten pihentessük addig, amíg a tojás megszárad rajta. Ez fél órától 1 óráig is eltarthat. A konyhánk hőmérsékletétől függ.
6. Amikor a tojássárgája megszáradt újra lekenjük, ezúttal a tojás fehérjével. Hűtőszekrénybe tesszük amíg a tojásfehérje is megszárad rajta. Szintén, akár 1 óra is lehet.
TIPP: Ennek a kenési módszernek köszönhetően lesz sütés után a bejgli tetején a jellegzetes repedezett mintázat (pozsonyi tészta). A sárgája szép színt ad neki, a fehérje pedig fényessé teszi.
7. Amikor a tojásfehérje is megszáradt, a sütőt előmelegítjük 200°C fokra, alsó-felső programon. Forró sütőben 30 percig sütjük a bejgliket. Ha a tetejük túlságosan barnulna, vegyük lejjebb a hőfokot 180°C fokra. Sütés után hagyjuk teljesen kihűlni.
FIGYELEM! Nem számít ha kirepedt! Az íze minden repedésért kárpótolni fog! És egyébként is szeletelve lesz feltálalva 😉
8. A bejgli nagyon sokáig eláll. Az egész rudakat (hidegen) szorosan folpackba csomagoljuk és szobahőmérsékleten tároljuk. Ilyen módon jóval előre is elkészíthetjük az ünnepi rohanásban (le is fagyasztható). Vagy miután kihűlt, 1 cm vastagságú szeleteket vágunk belőle, és tányérra sorakoztatva tálaljuk.