Az összetevőket tekintve ez az egyik legegyszerűbb országtorta. Semmilyen extra gasztronómiai tudást nem igényel. Az egyetlen bökkenő a 6 db piskótalap sütésénél akadhat, melyet cukrászműhelyekben, az ipari sütőben egyszerre meg lehetne sütni, de mivel ez nem alap háztartási berendezés, időigényesebb a lapok sütése. A torta 12 vékony rétegnyi tökéletes ízharmónia, melyet a mák, a vanília és az alma alkot. Puha, szaftos torta lesz az eredmény, ami pillanatok alatt elfogy.
Szabolcsi almás máktorta (2012-es országtorta újragondolása mentes verzióban) hozzávalók:
A mákos piskótához:
6 tojás fehérje
150 g kristálycukor
100 g darált mák
30 g édes morzsa (pl darált gluténmentes keksz)
50 g reszelt alma
1 citrom reszelt héja
A vaníliás krémhez:
2 csomag (80 g) vaníliás pudingpor
10 tojás sárgája
600 ml laktózmentes tej
100 g kristálycukor
400 ml laktózmentes habtejszín
Az alma töltelékhez:
500 g alma (Reszelve ennyi a súlya! Az egész tortához kb 1,5 kg almára van szükség)
50 g laktózmentes vaj
50 g kristálycukor
fél tk őrölt fahéj
fél citrom leve
1 tk étkezési keményítő
A díszítéshez:
150 ml laktózmentes habtejszín
1 db alma
1 citrom leve
kb 50 g darált mák
Szabolcsi almás máktorta (2012-es országtorta újragondolása mentes verzióban) elkészítése:
1. A krémekkel kezdjük, mert azoknak hűlniük kell. A vaníliás krémhez a a tojássárgákat a pudingporral, cukorral, és 100 ml tejjel csomómentesre keverünk. A maradék 500 ml tejet lábasban melegíteni kezdjük. Amikor gőzölög, egy keveset a tojásos keverékhez öntünk, közben folyamatosan kevergessük. Öntsünk hozzá még egy kis tejet, keverjük el, és így tovább amíg az összes tej bele nem kerül a tojássárgába. Az egészet visszaöntjük a lábasba, és folyamatos keverés közben felforraljuk. Egyet rottyanjon, majd húzzuk félre, simítsunk a tetejére folpackot, hogy ne bőrösödjön, és hagyjuk szobahőmérsékleten kihűlni. Mikor kihűlt 400 ml felvert habtejszínnel lazítjuk.
2. Az alma töltelékhez a hozzávalókat egy lábasba mérjük, és addig pároljuk amíg az összes leve elforr. Hagyjuk kihűlni.
3. A sütőt előmelegítjük 170°C fokra, alsó-felső programon. 6 db sütőpapírra berajzolunk 1-1 24 cm átmérőjű kört.
4. A piskóta tésztát két részletben fogjuk bekeverni. Cukrász üzemben egyszerűen meg tudnánk sütni 6 lapot egyszerre, de a háztartásokban ez nem biztos, hogy kivitelezhető. Ha két részletben készítjük a tésztát, el tudjuk kerülni, hogy a sütésre váró nyers, kikent tészta össze essen, mire a sütőbe kerül. Tehát a piskóta hozzávalóit megfelezzük: 3 tojásfehérje, 75 g kristálycukor, 50 g darált mák stb.
A tojásfehérjét elkezdjük felverni. Amikor kezd hab állaga lenni, elkezdjük beleszórni a cukrot, és tovább verjük amíg kemény habot kapunk. Eközben a többi hozzávalót kimérjük, majd óvatos mozdulatokkal összekeverjük a tojáshabbal. A tésztát 3 egyenlő részre osztjuk, és kikenjük a sütőpapírra berajzolt körök mentén. Egy kicsit túl is lóghat rajta. Az első lapot az előmelegített sütőben 10-15 percig sütjük, majd azt kivéve betesszük sülni a következőt, és így tovább. A következő tészta adagot csak akkor kezdjük el csinálni, amikor a 3. piskótalap sül! A végeredmény 6 db mákos piskótalap lesz.
5. A torta összeállítása következik. Ebben a sorrendben kell betölteni: piskóta, vanília krém, piskóta, alma töltelék, piskóta, vanília krém, piskóta, alma töltelék, piskóta, vanília krém, piskóta. Ha marad a vanília krémből, vékonyan vonjuk be vele a tortát (ekkor még nem baj, ha kicsit ferde, vagy csúnya kívülről). Egy éjszakát hűtőben dermesztjük.
6. Másnap felvert tejszínhabbal vastagon körbekenjük, egyenesre simítjuk. Az alját 1 cm vastag sávban darált mákkal bepanírozzuk. Tetejére csillag csöves habzsákból 16 db habrózsát készítünk. A torta tetejét kör alakban szórjuk meg darált mákkal (kihagyható).
7. Egy almát meghámozunk, cikkekre vágunk, és vékonyan felszeletelünk. Egy citrom levében megforgatjuk, így nem fognak megbarnulni. Az egyenes felüket darált mákba mártjuk, végül minden habrózsára ráfektetünk egy alma szeletet.