Sajttál
Hidegtál

Sajttál variációk

Ebben a cikkben nem receptet fogtok találni, hanem néhány tippet ahhoz, hogy szemetgyönyörködtető sajttálakat tudjatok készíteni! Akár előétel gyanánt, akár főfogásként kínáljuk, a siker garantált lesz!

Sajttál
Sajttál

A jó sajttál titka

Nincs ilyen 🙂 nincs jó vagy rossz sajttál. Nincsenek szabályok, hogy mit mivel, mennyit, miért, hogyan lehet enni. Az egész lényege, mint a svédasztalos reggelinél, hogy mindenki abból vesz, és annyit amennyit szeretne. Klasszikus kombinációkat persze, érdemes kipróbálni, mint például a Camabert-aszalt sárgabarack kombót, de lehet, hogy a saját ízlésünk úgy kívánja, hogy a Pecorinoval jobban ízlik az aszalt gyümölcs.

A lényeg, hogy legyen színes és változatos! Az ízek párosítása pedig csak a vendégünkön múlik.

Sajttál
Sajttál

Így érdemes összeállítanod a sajttálat

– Először is kelleni fog hozzá valamilyen sajt tálaló edény, általában fából készült tál/vágódeszka. Emellé mindenképp tegyünk kisebb tányérokat és villát, ha szükséges kenőkést is. A tányérra szedett hozzávalók fogyasztása általában kézzel történik a sajtok esetében. A villa elsősorban azért kell, hogy ne puszta kézzel markoljon bele mindenki a szalámiba. Illetve ha valaki mégis késsel-villával kíván enni, akkor ne érezze kellemetlenül, hogy neki külön kell evőeszközt kérnie.
– Legyen rajta legalább 3-4 féle sajt. Különböző ízek, textúrák. Szinte mindig kerül rá camambert vagy brie, tehát lágy sajt. Pecorino romano, parmezán, vagyis valamilyen sós, érlelt kemény sajt. Az erőteljes ízű kecskesajt vagy a kék penészes sajt megosztó lehet, de különböző ízekkel párosítva akár meglepetést is okozhat, hogy mennyire finom tud lenni, ha megfelelően fogyasztjuk. Ezek az „alapok”. Negyedik sajtnak valami különlegesebbet szoktunk választani, és mindenképp olyat, ami ízben elüt a többitől. Ez lehet füstölt sajt, parenyica, edami, mozzarella, feta (mivel ezek lében vannak tárolva, külön kis edényben tegyük fel a sajttálra, hogy ne áztasson el mindent a leve).
– Legalább kétféle felvágottat kínáljunk a sajtok mellé. Egy különlegesebb szalámi, pármai vagy feketeerdei sonka mindig jó választás.
– Szükség lesz valamire, amivel a sajtot és a felvágottat el tudjuk fogyasztani. Pirítós, sós kréker, ropogós lapkenyér.
– Az aszalt gyümölcsök rendkívül jól illenek a sajtokhoz. Csak, hogy párat említsünk: datolya, füge, sárgabarack, mangó. Csonthéjasok is, különösen a dió, elmaradhatatlan kellékei a sajttálaknak. Ide sorolhatóak még a különböző pikáns chutney-k, és a méz. Előfordul, hogy jó minőségű étcsokoládét is kínálnak a sajtok mellé.
– Zöldséget ritkán látni sajttálon, de ez nem azt jelenti, hogy tiltott. Egy kis tálkában lehet kínálni akár olívabogyót, koktélparadicsomot. Illetve a tálalás és díszítés eleme lehet pl. friss saláta levél.
– A mennyiséget úgy érdemes kiszámolni, hogy egy fő 300-400 g körüli mennyiséget ha nagyon éhes, el tud fogyasztani. Ha előételként fogyasztjuk, akkor ennek a felével lehet számolni.

Sajttál
Sajttál

Tehát, 2 főre, főétkezésnek, vagy 4 főre, előétel gyanánt az adag:

400 g sajt
200 g szalámi/sonka
150-200 g pirítós/sós keksz
ezen felül a további feltétek: magvak, aszalt vagy friss gyümölcsök, chutney, méz.

– Mivel nem csak a kezünkkel és a szánkkal, hanem a szemünkkel is eszünk, nagyon fontos, hogy minél szebben és esztétikusabban rendezzük el a hozzávalókat a tálon.

– Sajtok mellé mindenképpen válasszunk bort (persze ha valaki nem iszik alkoholt nem kell ráerőltetni). Nekünk az édes fehérbor a kedvencünk, amire sokan felszisszennek talán, és egybehangzóan mondják „hiszen az desszertbor”.

Nem számít, hiszen azt egyél-igyál amit szeretsz és jól esik!

Sajttál
Sajttál

Íme videón is a sajttál

@mardzsareta #együttműködés | Laktózmentes sajttál Valentin napra 🥰 hozzávalók innen: @Kifli.hu kuponkód: mardzsareta2000 #sajttál #valentinnap #gluténmentes #glutenmentes #laktózmentes #laktozmentes #cheeseboard #charcuterieboard #glutenfree #lactosefree ♬ Valentine, love, piano solo(823923) – zomap

OkosReceptek
Az OkosReceptek nem diétás oldal és még csak véletlenül sem szeretnénk az étrendi terápiák meg a funkcionális táplálkozás mélységeibe belebonyolódni. Egyszerűen mi is csak szeretünk jókat enni, miközben odafigyelünk arra, hogy ne vigyünk be olyasmit a szervezetünkbe, ami árt nekünk, vagy amit egyszerűen nem akarunk bevinni.
https://okosreceptek.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük